06-24 November 2019

Regal Dole Cannery 16 (Greater Honolulu)

Regal Dole Cannery 16

Capacity: 150 places
Friday, November 8, 2019
5:30 PM CONNECTING THE DOTS Shorts

5 – 19:25 Filmmaker in Attendance
Connecting The Dots Shorts
8:00 PM ATLANTICS

Mati DIOP – 21:50 (France)
Premieres
Saturday, November 9, 2019
11:45 AM CAREFUL WHAT YOU PACK Shorts

5 – 13:39 Filmmaker in Attendance
Careful What You Pack Shorts
2:00 PM ARAB BLUES

Manele Labidi LABBÉ – 15:33 (France)
European Showcase
4:00 PM HEAVY CRAVING

Pei-Ju HSIEH – 17:50 (Taiwan) Filmmaker in Attendance
Spotlight on Taiwan
6:00 PM AND THEN WE DANCED

Levan AKIN – 19:58 (Sweden)
European Showcase
8:30 PM PREMATURE

Rashaad ERNESTO GREEN – 22:01 (United States)
American Indies
Sunday, November 10, 2019
11:00 AM ATLANTICS

Mati DIOP – 12:50 (France)
Premieres
1:15 PM CURVEBALL Shorts

5 – 15:21 Filmmaker in Attendance
Curveball Shorts
3:45 PM OLYMPIC DREAMS

Jeremy TEICHER – 17:15 (United States)
American Indies
5:45 PM OUR TIME MACHINE

Yang SUN – S. Leo CHIANG – 19:11 (People's Republic of China)
Documentaries
8:00 PM ONCE WERE BROTHERS: ROBBIE ROBERTSON & THE BAND

Daniel ROHER – 21:45 (United States)
Documentaries
Monday, November 11, 2019
1:00 PM ARAB BLUES

Manele Labidi LABBÉ – 14:33 (France)
European Showcase
3:15 PM NINA WU

Midi Z – 17:03 (Taiwan)
Spotlight on Taiwan
5:30 PM HOPE FROZEN

Pailin WEDEL – 18:51 (Thailand)
Documentaries
7:30 PM BOMBAY ROSE

Gitanjali RAO – 21:08 (India)
Spotlight on India
Tuesday, November 12, 2019
5:45 PM POWER MERI w/REVERENCE

2 – 19:34
Pacific Showcase
7:45 PM LINGUA FRANCA

Isabel SANDOVAL – 21:39 (United States) Filmmaker in Attendance
New American Perspectives
Wednesday, November 13, 2019
6:15 PM LINGUA FRANCA

Isabel SANDOVAL – 20:09 (United States) Filmmaker in Attendance
New American Perspectives
9:00 PM DOGS DON'T WEAR PANTS

J.-P. VALKEAPÄÄ – 22:50 (Finland)
European Showcase
Thursday, November 14, 2019
3:15 PM HOPE FROZEN

Pailin WEDEL – 16:36 (Thailand)
Documentaries
5:30 PM I LOST MY BODY

Jérémy CLAPIN – 18:55 (France)
European Showcase
7:45 PM MINA-ANUD

Kerwin GO – 22:30 (Philippines) Filmmaker in Attendance
Southeast Asian Showcase
Friday, November 15, 2019
5:30 PM OCEAN QUEST w/TURTLE ODYSSEY

2 – 19:04
Documentaries
7:45 PM FOR MY FATHER'S KINGDOM

Vea MAFILE'O – Jeremiah TAUAMITI – 21:27 (New Zealand)
Pacific Showcase
Saturday, November 16, 2019
11:15 AM MINA-ANUD

Kerwin GO – 14:00 (Philippines) Filmmaker in Attendance
Southeast Asian Showcase
3:00 PM THE PERFECT CANDIDATE

Haifaa AL-MANSOUR – 17:31 (Saudi Arabia) Filmmaker in Attendance
New American Perspectives
6:30 PM WHEN TOMATOES MET WAGNER

Marianna ECONOMOU – 19:47 (Greece)
Mixed Plate 
8:15 PM MO TE IWI: CARVING FOR THE PEOPLE

Robin GREENBERG – 22:48 (New Zealand) Filmmaker in Attendance
Pacific Showcase
Sunday, November 17, 2019
11:00 AM OCEAN QUEST w/TURTLE ODYSSEY

2 – 12:34
Documentaries
1:00 PM WHEN TOMATOES MET WAGNER

Marianna ECONOMOU – 14:17 (Greece)
Mixed Plate 
3:30 PM TORA-SAN, WISH YOU WERE HERE

Yoji YAMADA – 17:30 (Japan)
Spotlight on Japan
6:00 PM AADHAAR

Suman GHOSH – 19:52 (India)
Spotlight on India

Powered by FestiCiné