06-24 November 2019

Regal Dole Cannery 18 (Greater Honolulu)

Regal Dole Cannery 18

Capacity: 182 places
Access for people with reduced mobility
Friday, November 8, 2019
5:30 PM PICTURE CHARACTER

Ian CHENEY – Martha SHANE – 18:54 (United States)
Documentaries
7:45 PM DARK PLACE

Kodie BEDFORD – Bjorn STEWART – 21:05 (Australia)
Pacific Showcase
Saturday, November 9, 2019
10:00 AM STUDENT SHOWCASE

11 – 11:46
Student Showcase
1:15 PM WELL GROOMED

Rebecca STERN – 14:48 (United States)
Documentaries
3:15 PM BALLOON (Qi Qiu)

Pema TSEDEN – 17:02 (People's Republic of China)
Spotlight on China
5:30 PM GOODBYE MOTHER

Dinh Le Minh TRINH – 19:36 (Vietnam) Filmmaker in Attendance
Southeast Asian Showcase
8:00 PM THE AUSTRALIAN DREAM

Daniel GORDON – 22:06 (United Kingdom) Filmmaker in Attendance
Pacific Showcase
Sunday, November 10, 2019
11:30 AM THE LAST COLOR

Vikas KHANNA – 13:05 (India)
Spotlight on India
1:45 PM THE AUSTRALIAN DREAM

Daniel GORDON – 15:49 (United Kingdom) Filmmaker in Attendance
Pacific Showcase
4:00 PM MANY HANDS MAKE LIGHT WORK : THE WEAVERS OF THE HAWAII STATE CAPITOL TAPESTRIES

George TAHARA – Web ANDERSON – 17:30 (United States) Filmmaker in Attendance
Made in Hawaii
6:00 PM THE WILD GOOSE LAKE

Yinan DIAO – 19:58 (People's Republic of China)
Spotlight on China
8:30 PM HAPPY CLEANERS

Julian KIM – Peter S. LEE – 22:28 (United States) Filmmaker in Attendance
American Indies
Monday, November 11, 2019
12:45 PM HAPPY CLEANERS

Julian KIM – Peter S. LEE – 14:40 (United States) Filmmaker in Attendance
American Indies
3:00 PM AND THEN WE DANCED

Levan AKIN – 16:58 (Sweden)
European Showcase
5:30 PM SORRY WE MISSED YOU

Ken LOACH – 19:16 (United Kingdom)
European Showcase
8:00 PM PACIFIC SHOWCASE SHORTS

7 – 22:17 Filmmaker in Attendance
Pacific Showcase
Tuesday, November 12, 2019
6:00 PM ACM UHM NIGHT

12 – 19:57 Filmmaker in Attendance
ACM UHM Night / SFA Showcase
8:30 PM SHANGHAI FILM ACADEMY SHOWCASE

8 – 22:23
ACM UHM Night / SFA Showcase
Wednesday, November 13, 2019
5:45 PM BELLBIRD

Hamish BENNETT – 19:40 (New Zealand) Filmmaker in Attendance
Premieres
8:00 PM VAI

21:50 (New Zealand)
Pacific Showcase
Thursday, November 14, 2019
3:30 PM GOODBYE MOTHER

Dinh Le Minh TRINH – 17:36 (Vietnam)
Southeast Asian Showcase
6:00 PM HEARTS AND BONES

Ben LAWRENCE – 20:11 (Australia) Filmmaker in Attendance
Premieres
8:30 PM THE AERONAUTS

Tom HARPER – 22:16 (United States)
Premieres
Friday, November 15, 2019
5:00 PM VAI

18:35 (New Zealand)
Pacific Showcase
7:30 PM A HIDDEN LIFE

Terrence MALICK – 22:28 (United States)
Premieres
Saturday, November 16, 2019
11:00 AM DANIEL K. INOUYE STUDENT FILM INITIATIVE SHOWCASE

approved for all audiences 12:00 Filmmaker in Attendance
Student Showcase
1:00 PM TO LIVE TO SING

Johnny MA – 15:00 (People's Republic of China)
Spotlight on China
3:30 PM THE WANDERING CHEF

Hye Ryeong PARK – 17:05 (South Korea)
Mixed Plate 
5:30 PM FOR SAMA

Waad AL-KATEAB – Edward WATTS – 19:56 (Syria)
Film For Thought Documentaries
8:30 PM THE TWO POPES

Fernando MEIRELLES – 22:40 (United Kingdom)
Premieres
Sunday, November 17, 2019
11:15 AM BELLBIRD

Hamish BENNETT – 12:55 (New Zealand)
Premieres
1:15 PM TORA-SAN, MY UNCLE

Yoji YAMADA – 15:09 (Japan)
Spotlight on Japan
3:30 PM MADE IN HAWAII SHORTS

9 – 17:50 Filmmaker in Attendance
Made in Hawaii

Powered by FestiCiné